Dziś opowiemy o tym jak elektrody do EKG, które podpinamy do pacjenta łączą się ze sobą tworząc konkretne odprowadzenia "patrzące" pod różnym kątem na mięsień sercowy. Na jakie grupy je dzielimy i czy ma to jakieś znaczenie w diagnostyce?
1. Odprowadzenia EKG przedsercowe
W przypadku odprowadzeń przedsercowych umiejscawianych na klatce piersiowej sytuacja jest prosta. Są to wszystko odprowadzenia jednobiegunowe, co oznacza, że biegną one po prostu bezpośrednio w stronę danej elektrody. I tak odprowadzenia:
-V1 i V2 są to odprowadzenia przegrodowe
-V3 i V4 odprowadzenia znad ściany przedniej
-V5 i V6 znad ściany bocznej
O odprowadzeniach V1-V4 mówi się także jako o odprowadzeniach przednio-przegrodowych. To które odprowadzenia odpowiadają której ścianie na zapisie elektrokardiograficznym przydaje się np. przy rozpoznawaniu zawałów, ale dokładniej opowiemy o tym w innym wpisie.
2. Odprowadzenia EKG kończynowe
Jeśli chodzi o odprowadzenia kończynowe to sytuacja jest bardziej skomplikowana. Dzielą się one na 2 grupy - odprowadzenia jednobiegunowe i dwubiegunowe.
A. Odprowadzenia kończynowe dwubiegunowe
Odprowadzenia dwubiegunowe są połączeniem 2 elektrod. Jedna z nich jest elektrodą ujemną, a druga dodatnią i mierzą one zmianę potencjału elektrycznego między nimi. Do tej grupy należą:
I - łącząca prawą rękę (elektroda ujemna) z lewą ręką (elektroda dodatnia)
II - łącząca prawą rękę (elektroda ujemna) a lewą nogą (elektroda dodatnia)
III - łącząca lewą rękę (elektroda ujemna) z lewą nogą (elektroda dodatnia)
B. Odprowadzenia kończynowe jednobiegunowe
Odprowadzenia jednobiegunowe są nieco bardziej skomplikowane. Tu potencjały nie są mierzone między dwoma elektrodami, tylko między trzema. Potencjał z jednej elektrody w tym przypadku porównywany jest z uśrednionym potencjałem z dwóch pozostałych, czyli:
aVL - łączy lewą rękę z uśrednionym potencjałem z prawej ręki i lewej nogi
aVR - łączy prawą rękę z uśrednionym potencjałem z lewej ręki i lewej nogi
aVF - łączy lewą nogę z uśrednionym potencjałem z lewej ręki i prawej ręki
Dzięki takiemu połączeniu odprowadzenia te biegną bezpośrednio w stronę danej elektrody:
- aVL w stronę lewej ręki
- aVR w stronę prawej ręki
- aVF bezpośrednio do dołu
Te wszystkie połączenia dają nam standardowy zapis EKG, który składa się z 12 odprowadzeń: 6 przedsercowych (V1-V6) oraz 6 kończynowych (I, II, III, aVL, aVR oraz aVF). Z medycznego punktu widzenia to jak powstaje każde odprowadzenie jest ważne np. do zrozumienia jak powstają i jak rozpoznać artefakty.
Niezależenie od tego czy jest to EKG wysiłkowe czy spoczynkowe czy też dotyczy populacji pediatrycznej odprowadzenia są takie same. Rejestrują one aktywność elektryczną przedsionków i komór w postaci załamków o których więcej znajdziecie w kolejnym wpisie.